شب چهارم، گام چهارم ؛ تربیت عاشورایی!

 

54536شاید یکی از بارزترین جلوه های عبدالله نقش تربیت والدین در بروز این رشادت بود و به رخ عالم کشید که تربیت صحیح از دل یک خانواده است که نسل های بعدی یک اجتماع را به نسل های تاریخ ساز یک انقلاب نزدیک می‌کند.

پدر باشد، نباشد، تربیت پدر می ماند!
همان اتفاقی ما امروزه به دنبال آنیم و زیر سایه امام حسین علیه اسلام و تربیت عالمانه علمای دین قدری هم به این هدف نزدیک می‌شویم و آن هم این که خانواده ها باید بدانند هسته مرکزی یک اجتماع بزرگ هستند و اجتماع چیزی نیست جز تجمع همین هسته های مهم و منسجم.

اسلام نوجوان ندارد!
یکی از مهم ترین موانعی که امروزه بر سر راه جوانان ما قرار گرفت و آنان را از این که مرد راه خدا باشند باز میدارد، همین تفکر غلط بینابینی در میان خانواده های ماست.
تفکر غلطی که هم عاشورا آن را باطل کرد و هم هشت سال جنگ تحمیلی عراق و غرب علیه ما و آن تفکر این که معمولا پدر و مادر از نوجوان تازه به سن تکلیف رسیده انتظار ندارند و به بهانه نوجوان بودن او را به سهل انگاری در اعمال دین عادت می‌دهند.

یا وظیفه داری یا نداری!
به خاطر همین است که اسلام احکامی برای نوجوانان ندارد، احکام اخلاقی چرا ولی اخلاق عملی نه، زیرا یا وظیفه شرعی به گردنش هست یا نه، یا بالغ شده یا نه، اگر شده به وظیفه اش است و اگر نشده به وظیفه اش نیست.
اما متاسفانه آن چه ما می‌بینیم در جامعه چیز دیگریست. جوان تازه به سن بلوغ رسیده در بسیاری از اعمال دینی حس میکند هنوز حق دارد به انجام ندادن آن و چند سالی باید بگذرد تا بلوغ کامل شود.
وظیفه پیرمرد هشتاد ساله با دختر نه ساله ای که به بلوغ رسیده یکیست و این است تربیت اسلام و ارزشی که اسلام به جوان های بالغ شده می‌دهد.

آفت تربیت، عدم رعایت حد و حدود وظیفه!
همین می‌شود که دختر هشت ساله را عادت نمی‌دهند به حجاب، و ناگهان در نه سالگی از وی حجاب میخواهند و پسر چهارده ساله را عادت نمیدهند به نماز، و ناگهان در پانزده سالگی از او نماز کامل میخواهند.
روح همانند جسم نیاز به ورزش دارد برای ورزیده شدن، زیرا باید آن قدر ورزیده شده باشد که بتواند در مقابل خواهش های نفسانی مقاومت کند.

یک دفعه نمی‌شود رضازاده شد!
در وزنه برداری همان شب اول نمی‌شود حسین رضازاده شد، نمی‌شود بهداد سلیمی شد، باید ورزش کرد، سال ها باید ورزش کرد، اسلام هم همین است، یک شبه نمی‌شود گفت، خب دخترم، خب پسرم، شما بالغ شدی و اعمالت با یک مرد میان سال یکی است و اصلا هم نباید کم بیاوری!!
به خاطر همین اهل بیت فرمودند به کودکان خود بیاموزید مسلمان بودن را، و تمرین بندگی بر کسانی که نزدیک است به سن بلوغ برسند بر پدر و مادر واجب است.
و این وظیفه ای است که پدر و مادر باید شرایط آن را در زندگی کودک پیاده کنند.

بنابراین … !
عبدالله بن حسن آموخت، که اگر تربیت صحیح باشد فرزند تمرین بندگی را خوب انجام میدهد، زیرا سوز حسن در کربلا شور عبدالله را به وجود آورد و شعوری را خلق کرد که اگر والدین به آن دقت کنند تربیت فرزندان به گونه ای دیگر خواهد شد.
می‌رود تا آنجا که امام خمینی (ره) بگوید رهبر من آن طفل سیزده ساله ای است که نارنجک به کمرش میبنند و به زیر تانک میرود.
منتظر مطالب شب های بعد نیز باشید! مهمان چشم های شما هستیم.

نظر شما