شب سوم، گام سوم ؛ امید!

465456

خدا خون خودش را در کربلا ریخت تا همه را زنده کند، همه آنان‌که از خاکند، زیرا که از هر طایفه ای را صدا زد و با خون خود آبیاری کرد. نامی بر جای گذاشت که تا دنیا دنیاست، امید را به بشریت تزریق کند.

شهدای کربلا نماینده گروه‌های مختلف
ارمنی داشت، لات داشت، توبه کرده داشت، کودک داشت، نوجوان داشت، پیرمرد داشت، گناهکار داشت، گمراه داشت، مذهبی داشت، در مجموع یاران حسین نماینده همه گروه ها بودند تا اثبات کنند اگر امید داشته باشند به بخشش و رحمانیت خدا، خداوند یک مشخصه مهم را در همه آنها جمع میکند، و آن عاقبت به خیری است.

رقص شیطان را دریاب!
از شادترین لحظه ها برای زندگی منحوس شیطان، لحظه های ناامیدی بندگان خداست، زیرا با نا امیدی بشر می میرد و از جنود خدا جدا می شود.
حواست را جمع کن! شیطان منتظر مرگ تو نیست برای اینکه خیالش از بابت تو راحت شود، شیطان فقط میخواهد از رحمت حضرت حق نا امید شوی، که فرموده اند: نا امیدی برادر مرگ است. هیچ گناهی نزد حضرت حق، بزرگتر از ناامیدی نیست.

شاه کلید اخلاقی ات را گم نکن
برای باز شدن درب های اخلاق، که قله اخلاق هم توحید است باید بهانه ای داشت، که من به آن می گویم شاه کلید. یعنی بهانه ای برای اینکه نفست تمام و کمال مسحورت نکند.
مثال می زنم تا واضح تر سخن گفته باشم، بسیاری از بزرگان می گویند با این که حُر بد بود، ولی همیشه در زندگی از بی احترامی به اهل بیت پرهیز می کرد، حتی آنگاه که امام حسین به حر گفت “سکلتک امک” (مادرت به عزایت بنشیند) باز هم حر ادب کرد و گفت:« غیر از شما، هر کس از تبار عرب بود و چنین می‌گفت، من نیز می‌گفتم مادرش به عزایش بنشیند، ولی به خدا نمی‌توانم نام مادر تو را جز به نیکی ببرم.»
ادب حر شاه کلید باز کردن قفل توبه حر بود، بزرگان و عرفا همواره میگویند برای توبه و توفیق توبه باید شاه کلید داشت، یعنی خصلتی که نجاتت دهد.
پس هر چه بد هستیم همیشه برای خودمان حد و مرزی مشخص کنیم تا روزی شاه کلید نجات مان شود، و دیگر اینکه برای توبه امید داشته باشیم چه بسا شاه کلید هایی در زندگی ما هست که همان ها می شود سبب نجات.

بستری بزرگ برای توبه!
در روایات آمده، یکی از بهترین زمانها برای دعا، دعا بعد از روضه اباعبدالله علیه السلام است، و این خود لطف دیگری است و هدیه دیگری از عاشورا.
زیرا دعا بزرگترین نماد امید است، امید به استجابت، امید به سمیع بودن خدا، امید به رحیم بودن خدا، امید به بخشش خدا، امید به جود خدا، و همه این ها در دعا نهفته است و دعایی بالاتر از توبه نیست.
و از آنجا که دعا سلاح مومن است، توبه بالاترین سلاح برای مومن است، شاید به خاطر همین بوده، پیامبر روزی هفتاد بار توبه میکردند.
همین است که شیطان این همه از امید میترسد، زیرا سلاحی به مومن میدهد که شیطان را دیگر در بنده راهی نیست. پس باز هم میرسیم به هدیه بزرگی که عاشورا به بندگان داد، و آن بستری نیکو برای تزریق امید به بشریت بود.

یک پاسخ به "٪ 2 $ s"

دیدگاهتان را بنویسید